Zastosowania

Jeżeli mówimy o zastosowaniu włókna szklanego, to trzeba sobie jasno powiedzieć, że jest ono teoretycznie nieograniczone. Ogólną tendencją na rynku materiałów wzmacnianych jest odchodzenie od dotychczas powszechnej stali na rzecz włókna szklanego. Jednocześnie ze względu na koszty w porównaniu do uzyskanych właściwości zbrojonych elementów stwierdzamy, że włókno szklane jest ekonomiczną alternatywą dla włókien stalowych, syntetycznych w tym aramidu i polipropylenu, bazaltowych i węglowych.

Wygrywa ono konkurencję przede wszystkim dzięki temu, że jest dużo tańsze. Innym istotnym atutem jest fakt, że, w przeciwieństwie do stali, nie ulega korozji. Równie ważną jego zaletą jest lekkość; dzięki niej włókno szklane jest składnikiem wielu produktów codziennego użytku, choć do niedawna kojarzone było przede wszystkim z zastosowaniem specjalistycznym. Włókno szklane nie przewodzi prądu – to istotna przewaga nie tylko nad stalą, ale i bardzo trwałym włóknem węglowym. W popularności włókna szklanego ma też udział stosunkowo prosty proces produkcji w przeciwieństwie do np. włókna bazaltowego lub węglowego. Na pytanie, do jakich produktów ostatecznych włókno szklane będzie wykorzystywane w przyszłości, może być tylko jedna odpowiedź: zależy to tylko i wyłącznie od potrzeb i wyobraźni konstruktorów i wynalazców. Dotychczasowe zastosowanie pokazuje, że możliwości są bardzo duże. Włókno jest już wykorzystywane w takich branżach produkcyjnych jak: przemysł stoczniowy, motoryzacyjny, budowlany, chemiczny, elektrotechniczny, AGD i RTV, drogownictwo, telekomunikacja, górnictwo, rolnictwo, sport, rekreacja i inne. W każdej z tych branż włókno szklane pełni bardzo różne funkcje. Wykorzystuje się jego zalety konstrukcyjne, odporność na ogień i działanie chemikaliów, łatwość formowania. Służy do produkcji różnego rodzaju pojemników, barier, prętów konstrukcyjnych, paneli elewacyjnych. Z włókna szklanego produkuje się kadłuby jachtów i łodzi, elementy nadwozia samochodów, przyczepy transportowe, wagony kolejowe, profile okienne, drzwi, siatki podtynkowe, pokrycia dachowe, stelaże namiotów, szybowce i małe samoloty, deski surfingowe, obudowy i osłony maszyn, gondole elektrowni wiatrowych, znaki drogowe i wiele, wiele innych. AR Resistant Glass czyli włókno szklane cyrkonowe służy do zbrojenia posadzek przemysłowych, wyrobów chemii budowlanej itp.

Wyroby z włókna szklanego

Włókno typu E lub ECR
Włókna szklane powstają w procesie rozciągania stopu danego szkła (np. typu E) w pasma o jednolitej średnicy, pokrytych specjalna powłoka (preparacja) i niekończącej długości lub w formie włókien ciętych i odcinkowych. Tworzywa wzmocnione włóknem szklanym są odporne na procesy starzenia, warunki atmosferyczne, substancje chemiczne i są niepalne. Charakteryzują się wysokim modułem sprężystości, który w znacznym stopniu polepsza mechaniczne parametry tworzywa.

Tworzywa wzmocnione włóknem szklanym należą obecnie do najważniejszych materiałów konstrukcyjnych i znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle lotniczym i kosmicznym, budowie statków, przemyśle samochodowym i elektrotechnicznym jak również w branży sportowej i rekreacyjnej. Następujące wyroby z włókna szklanego znajdują zastosowanie w produkcji przemysłowej i budowlanej:

  • Włókno cięte w postaci włókien o dł. 3 ,4,5; 6; 12; 18; 22; 36 mm, do termo-duro plastów, oraz mokrych i suchych mieszanek i zapraw na bazie cementu (betonu, RMC, chemii budowlanej)
  • Zmielone włókno szklane- głównie jako wypełniacz i mikrozbrojenie np. form
  • Rowing bezpośredni : rowing do tkania, nawijania, pultruzji, rowing LFT. W budownictwie Służy do natryskiwania mieszanek na gotowe formy, wyroby nazywane są GRC (lub GFRC)
  • Rowing z łączonych pasm składowych: Spritzrowing (spray up rowing) oraz rowing SMC. Głównie stosowane wyroby do bezpośrednich natrysków na formy, lub wykładania (SMC) w formach. Wyroby np. wanny, brodziki, panele elewacyjne, detale architektoniczne (GRC).
  • Tkanina rowingowa – stosowana głównie w produkcji kompozytów szklano- poliestrowych
  • Mata kompleksowa – w budownictwie służy głównie do napraw posadzek betonowych, lub układania cienkich posadzek mineralnych na podłożu zniszczonym lub nie przeznaczonym do takiego celu, np. na posadzkach z desek drewnianych, linoleum itp.
  • Mata szklana proszkowa, emulsyjna
  • Mata bezkońcowa
  • Welon szklany – służy do wykańczania powierzchni wyrobu w celu uzyskania dobrej estetyki
  • Siatka szklana – w budownictwie stosowana do systemu ociepleń typu ETICS, oraz zbrojenia prefabrykatów betonowych, posadzek itp.